Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jaki mikrofon wybrać? Rodzaje mikrofonów

Jaki mikrofon wybrać? Rodzaje mikrofonów

Poszukując mikrofonu musimy się zastanowić do jakiego celu będziemy go używać? Czy ma to być mikrofon wokalowy używany na koncertach, wesela i innych imprezach okolicznościowych, czy mikrofon do nagrywania, a może mikrofon dla youtubera. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji, które pozwolą dobrać odpowiedni mikrofon dla ciebie.

Mikrofon dynamiczny – najkrócej mówiąc mikrofon stworzony do występów na żywo, do śpiewania. Doskonały na konferencje, czy przemówienia. To co bardzo ważne w przypadku tego urządzenia to fakt, iż nie wymaga on dodatkowego zasilania jak jego pojemnościowy odpowiednik. Jego czułość jest bardziej ograniczona przez co nie wyłapuje zbędnych szumów, zakłóceń, eksponując odpowiednio sam wokal. Mikrofony dynamiczne bywają również wykorzystywane w studio. Niemniej jednak jest to dobre tylko dla określonych typów wolkali, gdzie nie liczy się szczegółowość i pokazanie wielu szczegółowych atrybutów danego głosu.Najpopularniejsze modele tego mikrofonu to Shure Sm 58, Sennheiser e-835S, Audio Technica AE 6100.

Mikrofon pojemnościowy – czyli mikrofon do nagrywania. Doskonały do rejestrowania dźwięku, wychwytuje nawet najmniejsze dźwięki, charakteryzuje się bardzo dużą czułością. Ze względu na sposób działania wymaga zasilania poprzez gniazdo typu Phantom. Przy wyborze takiego mikrofonu trzeba liczyć się z tym, że z jednej strony jest bardzo czuły na głośniejsze dźwięki, a z drugiej że ogromny wpływ na to jaki uzyskamy efekt będzie miała akustyka pomieszczenia. Więc jeśli planujesz zakup takiego mikrofonu to powinieneś wziąć mocno pod uwagę te dwa elementy. Mimo wszystko te mikrofony studyjne- bo tak trzeba je określać, są niezastąpione gdy w grę wchodzi szczegółowa rejestracja czy to linii wokalnej , czy instrumentów bo pozwalają na zapis największej ilości szczegółów.

Mikrofony USB – Popularność mikrofonów do komputera rośnie z każdym dniem. Z jednej strony powodem jest cena, bo są to jedne z najtańszych mikrofonów, które potrafią zaoferować już naprawdę przyzwoity poziom rejestracji dźwięku. Mikrofony usb to nic innego jak odmiana mikrofonów pojemnościowych z możliwością podpięcia przez gniazdo usb. Oferują one stosunkowo wysoki poziom rejestracji wokalu czy instrumentu, a przy tym nie wymagają dodatkowych urządzeń do rozpoczęcia pracy, jak np. interfejs  lub mikser. Co raz częściej są nazywane mianem mikrofonów dla youtuberów, czy do podcastów, ale trzeba pamiętać, że urządzenia te idealnie sprawdzają się w homerecordingu, oferując wysoki poziom nagrań. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych mikrofonów należą Reloop Spodcaster, Behringer c1u, Novox Nc1, Novox NC1 Game.