Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Gramy gdzie chcemy, czyli kilka słów o nagłośnieniu przenośnym

Gramy gdzie chcemy, czyli kilka słów o nagłośnieniu przenośnym

Dawniej granie w plenerze było znacznie utrudnione – zwyczajnie nie było sprzętu, który gwarantowałby odpowiednią jakość. Dzisiaj sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Producenci sprzętu nagłośnieniowego oferują szeroki wybór nagłośnienia przenośnego, które pozwala nagłośnić właściwie dowolne wydarzenie bez dostępu do zasilania.

Nagłośnienie dowolnej imprezy bez dostępu do zasilania

Nagłośnienie przenośne, zwane również mobilnym, w przeciwieństwie do tradycyjnego może być zasilane z wbudowanego akumulatora. Dzięki temu można korzystać z niego właściwie w każdym miejscu, również tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Nagłośnienia przenośnego używają nie tylko muzycy – zarówno profesjonalni, jak i amatorzy – ale także szkoły, hotele czy instytucje publiczne. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że z reguły nagłośnienie przenośne charakteryzuje się nieco niższą jakością dźwięku niż standardowe nagłośnienie w podobnej klasie, choć nie oznacza to, że musi być to jakość niska. Wszystko zależy od wybranego urządzenia.

Najważniejsze parametry nagłośnienia przenośnego

Przy wyborze nagłośnienia przenośnego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc – im jest większa, tym głośniej jest ono w stanie grać. Co jasne, nie warto kupować za mocnego, a co za tym idzie droższego urządzenia, jeśli nie wykorzysta się jego możliwości. Niektórzy producenci, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli, podają jedynie moc szczytową nagłośnienia. Moc ciągła (RMS) jest od 2 do nawet 4 razy niższa. Warto więc się upewnić, jak to wygląda w przypadku upatrzonego zestawu.

Drugim ważnym parametrem jest czas działania bez ładowania. Może być on bardzo różny i wynosić od kilku do nawet kilkunastu godzin. W przypadku droższych zestawów niektórzy producenci podają czas działania w zależności od sposobu użytkowania nagłośnienia. Nie bez znaczenia są także rozmiary oraz waga. Jeśli kolumny mają być często przewożone, trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy mocą i jakością dźwięku a łatwością transportu. Ponadto warto dokładnie sprawdzić, jakie wejścia i wyjścia zapewnia dany zestaw, aby móc bez problemu podłączyć wszystkie zewnętrzne akcesoria i urządzenia (mikrofony, karty SD, gitary elektryczne i inne), a także, w jakie funkcje dodatkowe został wyposażony. Przydatne mogą być: moduł Bluetooth (pozwala na bezprzewodowe podłączenie smartfona czy tabletu), radio FM czy odtwarzacz CD i DVD.