Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jakie słuchawki wybrać do pracy w studiu – otwarte czy zamknięte?

Jakie słuchawki wybrać do pracy w studiu – otwarte czy zamknięte?

Producenci sprzętu audio oferują ogromny wybór słuchawek. Można je sklasyfikować według różnych kryteriów. Jednym z najczęściej stosowanych jest podział na konstrukcje zamknięte i otwarte. Która z nich sprawdzi się w studiu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od planowanego zastosowania.

Słuchawki zamknięte – doskonałe do nagrywania

Przy nagrywaniu partii w studiu ważna jest jak najlepsza izolacja akustyczna od otoczenia. Słuchawki studyjne muszą przede wszystkim zapewnić muzykowi możliwość skupienia się na usłyszeniu wszystkich niuansów nagrywanej partii. Jednocześnie nie może wydostawać się z nich dźwięk, który mógłby zostać zarejestrowany przez mikrofon, rujnując nagranie. Z tego względu jedynym słusznym wyborem przy nagrywaniu są słuchawki zamknięte. Dzięki muszli szczelnie zabudowanej za przetwornikiem znacznie ograniczają hałasy z zewnątrz oraz przedostawanie się dźwięku na zewnątrz. Wiąże się to jednak z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Największą z nich z punktu widzenia samopoczucia człowieka jest brak odpowiedniej wentylacji pomiędzy uchem a otoczeniem. Może to powodować dyskomfort w trakcie długich sesji nagraniowych, a w efekcie zmuszać do robienia sobie częstych przerw.

Słuchawki otwarte – idealne do miksowania

Słuchawki zamknięte nie nadają się jednak do wszystkich prac w studiu. Wysoka izolacja akustyczna wiąże się bowiem zazwyczaj z pogorszeniem jakości dźwięku. Z tego powodu podczas miksowania zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą słuchawki otwarte. Kosztem gorszej izolacji akustycznej zapewniają wyższą jakość odsłuchu od słuchawek zamkniętych, będąc idealnym wyborem w przypadku mobilnych oraz domowych studiów nagraniowych. Co więcej, słuchawki otwarte są bardziej komfortowe i bezpieczniejsze dla słuchu. Dzięki grillowi lub siateczce na muszli nausznicy zapewniają bardzo dobrą wentylację. Sprawia to, że mając je na głowie, można sobie pozwolić na wielogodzinne odsłuchy. Konstrukcje otwarte mogą sprawdzić się także przy nagrywaniu instrumentu niewymagającego mikrofonu, takiego jak klawisze albo elektroniczna perkusja.