Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Kupujemy mikrofon nagłowny. Na co zwrócić uwagę?

Kupujemy mikrofon nagłowny. Na co zwrócić uwagę?

Mikrofony nagłowne znajdują zastosowanie we wszelkich sytuacjach, w których potrzebne są wolne ręce. Korzystają z nich firmy szkoleniowe i eventowe, nauczyciele, wykładowcy, przewodnicy turystyczni czy instruktorzy fitness. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Przewodowy czy bezprzewodowy?

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru mikrofonu nagłownego, jest to, czy ma być to model przewodowy, czy bezprzewodowy. Jeśli korzystając z mikrofonu, znajdujemy się cały czas w jednym miejscu, na przykład prowadząc wykład czy udzielając wywiadu, wystarczający będzie mikrofon przewodowy. Jeśli potrzebujemy się przemieszczać po większej powierzchni, nieodzowny okaże się mikrofon bezprzewodowy. Warto dodać, że niektóre mikrofony przewodowe mogą być jednak użyte jako bezprzewodowe dzięki wykorzystaniu odpowiedniego nadajnika.

Charakterystyka kierunkowa

Charakterystyka kierunkowa określa wrażliwość mikrofonu na dźwięki docierające z poszczególnych kierunków. Najczęściej spotykane są mikrofony nagłowne o trzech rodzajach charakterystyki:

  • jednokierunkowa – mikrofon zbiera dźwięki głównie z jednego kierunku. Wyróżnia się różne typy mikrofonów jednokierunkowych, przy czym najpopularniejsze są dwa: kardioidalne, tłumiące niemal wszystkie sygnały dochodzące z boku i tyłu, a także superkardioidalne, które wykazują pewną czułość na sygnały docierające z tyłu mikrofonu.
  • dwukierunkowa – zwana również ósemkową. Mikrofon mający taką charakterystykę zbiera dźwięki zarówno z przodu, jak i z tyłu, a tłumi docierające z boku.
  • dookólna – zwana także kołową lub wszechkierunkową. Mikrofon o takiej charakterystyce zbiera dźwięki ze wszystkich kierunków.

Kolor

Nie chodzi tu o upodobania kolorystyczne każdego z nas, chociaż możemy zdecydować także na ich podstawie. W przypadku koloru mikrofonu chodzi jednak przede wszystkim o to, czy urządzenie ma być dobrze, czy mało widoczne. Jeśli nie robi nam to większej różnicy, możemy zdecydować się na jeden z modeli w kolorze czarnym, które są najpowszechniejsze. Jeśli zaś nie chcemy, by mikrofon odznaczał się na naszej głowie, a tym samym przyciągał niepotrzebnej uwagę, powinniśmy wybrać model w kolorze cielistym.

Inne funkcje

Poszczególne modele mikrofonów nagłownych mogą posiadać również inne przydatne funkcje. Jedną z nich jest wodoodporność, która przyda się, gdy chcemy używać urządzenia na zewnątrz, gdzie może nas zaskoczyć deszcz, lub możemy się mocno spocić. Jeśli obawiamy się, że mikrofon może spaść nam z głowy, warto wybrać model mocno trzymający się na głowie. Warto rozważyć również zakup akcesoriów, takich jak etui na nadajnik, walizka transportowa czy ładowarka do akumulatorów, jeśli nie znajdują się one w zestawie.