Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Czy ukulele to dobry instrument dla dzieci?

Czy ukulele to dobry instrument dla dzieci?

Dzieci reagują na dźwięki, już będąc w brzuchu mamy. Kiedy maluch staje się nieco większy, zaczyna podśpiewywać czy tańczyć do muzyki. Zauważający to rodzice zaczynają się zastanawiać, czy nie kupić swojej pociesze pierwszego instrumentu, a jeśli tak, to jakiego. Jeśli zastanawiasz się nad wybraniem ukulele, zapoznaj się z naszym wpisem i dowiedz się, czemu będzie to bardzo dobra decyzja.

Czym jest ukulele?

Ukulele jest instrumentem strunowym, który przypomina wyglądem niewielką gitarę. Prekursorem współczesnego ukulele są podobne instrumenty z portugalskiej wyspy Madery, które pojawiły się na Hawajach w drugiej połowie XIX wieku, gdzie zdobyły ogromną popularność. Nazwa instrumentu pochodzi właśnie z języka hawajskiego i stanowi połączenie dwóch słów: ‘uku, czyli pchła, oraz lele, czyli skakać. Popularność ukulele szybko wykroczyła poza Hawaje – w XX wieku ten niepozorny instrument rozpowszechnił się najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie.

Dlaczego ukulele jest dobrym instrumentem dla dziecka?

Rodzice wybierający pierwszy instrument dla swojego dziecka często wahają się między ukulele a gitarą. Za tym pierwszym instrumentem przemawia jednak kilka istotnych zalet. Ukulele jest małe i poręczne, dzięki czemu jest dostosowane do niewielkich rąk dziecka. Nieduży rozmiar wiąże się z niską wagą oraz łatwością przechowywania i transportu. Ukulele ma 4 struny, a nie 6 jak gitara, dzięki czemu jest łatwiejsze do opanowania, a jednocześnie można z niego wydobyć większość podstawowych dźwięków. Do zalet tego instrumentu zaliczyć trzeba również niską cenę. Najprostsze ukulele kupisz w naszym sklepie już za nieco ponad 100 złotych.

Jakie ukulele będzie najodpowiedniejsze dla dziecka?

Istnieje wiele rodzajów ukulele, które sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Dla dziecka najodpowiedniejsze będzie ukulele sopranowe, bo jest mniejsze i poręczniejsze niż ukulele koncertowe czy tenorowe, jak również ma ciasno ułożone progi, co ułatwi dziecku „łapanie” poszczególnych akordów. Jeśli chodzi o materiał, z którego powinno być wykonane ukulele dla dziecka, najlepiej postawić na model z wytrzymałego tworzywa sztucznego, takiego jak ABS czy poliwęglan – dzięki temu maluch nie zepsuje go tak łatwo jak egzemplarza z drewna. Dobrym pomysłem będzie także wymiana strun na kolorowe, które ułatwią dziecku naukę.