Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jaki mikrofon wybrać do nagrywania na Youtube?

Jaki mikrofon wybrać do nagrywania na Youtube?

Wielu początkujących Youtuberów zwraca uwagę przede wszystkim na jakość rejestrowanego obrazu. Do nagrywania wysokiej jakości filmów czy podcastów niezbędny jest jednak również odpowiedni mikrofon. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Rodzaj mikrofonu

Nie istnieje jeden idealny mikrofon, który sprawdzi się w każdych warunkach. Model, który nadaje się doskonale do tworzenia materiałów w studiu, może zupełnie nie poradzić sobie z nagrywaniem dźwięku w terenie. Pod względem budowy, mikrofony możemy podzielić na:

  • mikrofony dynamiczne – cechują się niewielką czułością, dzięki czemu nie zbierają szumów i pogłosów z otoczenia. Polecane do nagrywania filmów w terenie. Mikrofony dynamiczne nie wymagają zewnętrznego zasilania. Są zazwyczaj tańsze od mikrofonów pojemnościowych.
  • mikrofony pojemnościowe – bardziej czułe od mikrofonów dynamicznych. Można za ich pomocą wychwycić wszystkie detale z otoczenia, dlatego wymagają odpowiednio przygotowanego pomieszczenia. Potrzebują dodatkowego zasilania fantomowego.

Kierunkowość

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu mikrofonu do nagrywania na YouTube, jest kierunkowość. Decyduje ona o tym, w jaki sposób dźwięk jest zbierany z otoczenia. Pod względem kierunkowości, mikrofony możemy podzielić na:

  • mikrofony jednokierunkowe (inaczej kardioidalne) – wychwytują dźwięk tylko z jednej strony. Sprawdzają się do nagrywania vlogów, podcastów czy streamów.
  • mikrofony dwukierunkowe (inaczej ósemkowe) – gromadzą dźwięk z dwóch stron – z przodu oraz tyłu. Idealne do wywiadów.
  • mikrofony wielokierunkowe (inaczej dookólne) – zbierają dźwięki ze wszystkich stron. Najlepsze do nagrywania różnego rodzaju imprez masowych.

Polecane modele

W zależności od indywidualnych potrzeb do nagrywania na YouTobe świetnie sprawdzą się następujące modele mikrofonów:

  • Novox NC-1 – studyjny mikrofon pojemnościowy przeznaczony do współpracy z komputerami stacjonarnymi i laptopami, o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej. Dostępny w zestawie z pop filtrem i ekranem akustycznym.
  • Behringer C-1U – inny model studyjnego mikrofonu pojemnościowego z interfejsem USB o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej. Dostępny w zestawie z pop filtrem i ekranem akustycznym lub ze statywem.
  • Rode VideoMic Rycote – mikrofon pojemnościowy przeznaczony do współpracy z kamerami video i rekorderami, również o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej. Wyposażony w system izolujący kapsułę i elektronikę przed wstrząsami oraz innymi czynnikami fizycznymi.

Ceny wskazanych propozycji mikrofonów wahają się w przedziale od około 122 zł do 400 zł.