Pasywne czy aktywne. Jakie kolumny estradowe wybrać?
Zarówno kolumny pasywne, jak i aktywne mają swoich zwolenników. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że jedne są lepsze od drugich. Jeśli zastanawiasz się, które będą odpowiednie dla Ciebie, zapraszamy do zapoznania się z naszym małym poradnikiem.
Kolumny pasywne
Kolumny pasywne korzystają z zewnętrznego wzmacniacza, który zajmuje się dostarczaniem sygnału audio o odpowiedniej mocy. Sygnał trafia na początku do końcówki mocy, potem do zwrotnicy pasywnej, a na koniec do indywidualnych głośników. Dzięki budowie modułowej system nagłośnienia pasywnego może być łatwo zmodyfikowany – możemy dobrać takie wzmacniacze i kable, które najbardziej nam pasują. Wadą tego rozwiązania jest podatność na zakłócenia zewnętrze, a także spora ilość zajmowanego miejsca, a co za tym idzie – słaba mobilność.
Kolumny aktywne
Kolumny aktywne mają wbudowany wzmacniacz. Sygnał trafia do zwrotnicy aktywnej, gdzie zostaje rozdzielony na indywidualne pasma, następnie kierowany jest do wzmacniaczy, a na końcu do głośników. Z racji tego, że kolumny aktywne są gotowymi konstrukcjami, są mniej podatne na zakłócenia zewnętrzne. Zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze w transporcie. Ich największą wadą jest brak możliwości rozbudowy, więc w przypadku chęci zmiany brzmienia trzeba zdecydować się na kupno nowych kolumn. Są również droższe od swoich pasywnych odpowiedników.
Dla kogo nagłośnienie pasywne?
Systemy nagłośnienia pasywnego to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących samodzielnie kreować brzmienie. Dzięki możliwości zastosowania różnych wzmacniaczy i kabli możliwe jest osiągnięcie unikalnego, spersonalizowanego zabarwienia dźwięku. To także dobry wybór dla osób, które nie dysponują dużymi pieniędzmi – na rozbudowę zestawu możemy zdecydować się, gdy będziemy posiadali większe środki.
Dla kogo nagłośnienie aktywne?
Systemy nagłośnienia aktywnego przeznaczone są dla osób stawiających przede wszystkim na mobilność i wygodę. Choć za kolumny aktywne trzeba zapłacić więcej, można je użytkować od razu po zakupie, bez konieczności dobierania dodatkowych elementów. Trzeba jednakże pamiętać, że charakteryzują się one bardziej skomplikowaną budową, przez co są trudniejsze, a więc i bardziej kosztowne w naprawie.