Tranzystor kontra lampa. Jaki wzmacniacz gitarowy wybrać?
Wzmacniacz, nazywany również combem, ma ogromny wpływ na końcowe brzmienie gitary. Jeśli podłączymy za słaby wzmacniacz, nie wydobędziemy odpowiedniego brzmienia nawet z najlepszego instrumentu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wzmacniaczy, przy czym największą popularnością cieszą się comba lampowe, tranzystorowe oraz hybrydowe. Jeśli zastanawiasz się, czym się między sobą różnią, zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu.
Wzmacniacze lampowe
Wzmacniacze lampowe to klasyka. Wielu gitarzystów nawet nie dopuszcza do siebie myśli, by używać innego rodzaju comba. Zarówno przedwzmacniacz, jak i wzmacniacz końcowy comba lampowego wyposażone są w lampy, dzięki czemu określa się je mianem pełnolampowych. Sygnał przepływający przez lampy jest zniekształcany w bardzo charakterystyczny sposób, co skutkuje miłym dla ucha, ciepłym brzmieniem, nie do podrobienia przez inne konstrukcje. Należy jednak pamiętać o kilku wadach tych urządzeń. Duże wzmacniacze lampowe działają najlepiej przy wysokim poziomie głośności, a głośne granie może przeszkadzać domownikom lub sąsiadom. Z kolei jeśli wybierzemy mniejsze combo, może okazać się ono niewystarczające w przypadku głośnego koncertu. Druga sprawa to same lampy, które podlegają zużyciu, więc trzeba je okresowo wymieniać, co oczywiście kosztuje.
Wzmacniacze tranzystorowe
Wzmacniacze tranzystorowe to konstrukcje nowsze, stale rozwijane przez producentów. Jak mówi sama ich nazwa, zamiast lamp zastosowano w nich tranzystory. Są tańsze niż modele lampowe, ale wzmacniają dźwięk czysto, bez zniekształceń, co może skutkować niemiłym dla ucha przesterem. Mają jednak sporo zalet, którymi nie mogą pochwalić się wzmacniacze lampowe. Brzmią dobrze na każdym poziomie głośności, a tranzystorów, w przeciwieństwie do lamp, nie trzeba wymieniać. Comba tranzystorowe o mocy 30-50 W są dobrym wyborem dla początkujących gitarzystów.
Wzmacniacze hybrydowe
W sprzedaży dostępne są również wzmacniacze hybrydowe, będące połączeniem konstrukcji lampowych i tranzystorowych. Zdecydowana większość modeli comb hybrydowych posiada lampowy przedwzmacniacz i tranzystorowy wzmacniacz końcowy. Wzmacniacze hybrydowe produkują brzmienie podobne do comb lampowych, ale dzięki zastosowaniu tranzystorów są od nich tańsze. Nie są jednak rozwiązaniem pozbawionym wad – mimo wszystko ich brzmienie nie jest aż tak dynamiczne jak w przypadku konstrukcji pełnolampowych.