Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
3 rzeczy które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie oświetlenia

3 rzeczy które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie oświetlenia

Kupno oświetlenia dyskotekowego, scenicznego dla zespołu czy dj wbrew pozorom wcale nie jest łątwym tematem.

Jeśli zamierzasz zakupić sprzęt oświetleniowy, głowy ruchome, efekty ledwytwornice dymu jest kilka rzeczy które powinieneś wziąć szczególnie pod uwagę. Spora ilość sprzętu chińskiego, lub podobnego pochodzenia z nazwą polskiej marki jeszcze nie gwarantuje ci sukcesu. Co więcej może przysporzyć kosztów oraz bólu głowy. Poniżej kilka wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę zanim zdecydujesz kupić się oświetlenie.

oświetlenie estradowe1.Moc

Moc mocy nierówna. Mało kto zwraca uwagę na faktyczną moc diody i moc urządzenia. Niektórzy producenci lub importerzy podają moc całkowitą danego sprzętu jako tą właściwą dla urządzenia, czym innym jest jednak ogólny pobór energii, a czym innym to jak mocno będzie świeciło urządzenie.  Niestety często zdarza się że kupując np ruchomą głowę o mocy 150W znajdujemy w środku diodę o mocy 60W lub 90W, dlatego warto zwracać uwagę na faktyczną moc diody.

oświetlenie estradowe2. Kontynuacja serii.

Wyobraź sobie sytuację. Właśnie kupiłeś swój wymarzony zestaw 6 głów ruchomych o mocy 150 W za 12 tys zł - odkładałeś na to dłuższy czas i kosztowało cię to trochę wyrzeczeń, ale w końcu je masz. Świecą pięknie. Po roku czasu okazuje się, że zacząłeś grać większe imprezy i twój zestaw jest już za mały. Dzwonisz więc do swojego sklepu muzycznego i prosisz o następne 4 szt. - nagle okazuje się ... że już ich nie ma i
nie będzie. Masz dwa wyjścia - szukać używanych, lub sprzedać swoje dotychczasowe urządzenia i zakupić nowe, zupełnie inne. O utracie na wartości sprzętu napiszemy za chwilę teraz jednak skupmy się na kontynuacji serii. Wiele firm sprzedających tanie oświetlenie niestety nie gwarantuje tego, że za jakiś czas obecne produkty będą dalej w ofercie. Zazwyczaj sprzedają określoną ilość, a po roku lub max 2 latach wycofują dotychczasowe urządzenia z oferty zastępując je innymi. Oczywiście z jednej strony nie ma w tym nic złego - technologia ciągle się rozwija, niemniej jednak z punktu wiedzenia klienta sytuacja jest
lekko mówiąc zła. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie zwłąszcza tych trochę droższych urządzeń warto sprawdzić jak długo jest dany produkt na rynku, jak często dana marka zmienia w ofercie swoje produkty, oraz czy ewentualni następcy są kompatybilni z poprzednikami. W ten sposób unikniesz zaskoczenia i strat we własnym portfelu.

3. Utrata wartości.

O tym, że z czasem rzeczy tanieją wiemy wszyscy, podobnie jak o tym, że zdarzają się większe lub mniejsze przeceny i promocje sezonowe. Co jednak jeśli kupujesz urządzenie za 3000 zł z możliwością rabatu na poziomie 100 zł, a po tygodniu okazuje się iż produkt potaniał do 1899 zł ?! Powiesz, że takie rzeczy się nie zdarzają - a jednak :)  Zazwyczaj w przypadku typowo chińskich produktów, nie markowych urządzeń. Takie wahania cen musisz wziąć pod uwagę kupując tego typu urządzenia zwłaszcza jeśli są to importowane światła z polską nazwą. Chcąc sprzedać takie światła musisz liczyć się podczas zakupu z utratą wartości na poziomie przynajmniej 50%. Kupując głowy ruchome za 3000 zł za rok ich wartość spadnie do 1500 zł - takie rzeczy nie zdarzają się w przypadku urządzeń znanych i cenionych marek jak CameoAmerican DJ ( ADJ ), Briteq, Showtec, Contest, czy Jb systems. Czasem więc warto wydać trochę więcej, żeby dużo mniej stracić.

Podsumowując. Nie ma nic złego w kupowaniu tańszych - niż markowe - świateł na wesela czy scenę. Niestety tańsze nie zawsze oznacza dobre, a prawie zawsze okazuje się, że w rzeczywistości na danym produkcie tracimy dużo więcej, niż w przypadku oryginalnych wersji. Szybki spadek cen i utrata na wartości, brak możliwości dokupienia tego samego modelu to czynniki, na które warto mocno zwrócić uwagę podczas zakupu oświetlenia. Nie można pominąć też kwestii serwisowych. Markowe modele oświetlenia mają to do siebie, że części zamienne dostępne są od ręki, a naprawa urządzeń jest jasne i przejrzyste. Niestety na rodzimym rynku brakuje firm, posiadających stocki magazynowe części zamiennych, czy odpowiedni serwis. Nie ma co ukrywać, że te urządzenia będą pracować czasami w wyjątkowo ciężkich warunkach i mało kogo stać na to by przy braku zastępczych urządzeń mógł sobie pozwolić na długie naprawy. Pamiętajmy więc, że czasami lepiej dorzucić trochę do puli wydawanych pieniędzy po to, żeby mieć spokój, bezproblemowy sprzęt i nie dorzucać z własnej kieszeni.

  • https://www.lightingcenter.pl/10151-t-rex-soul-mate-efekt-gitarowy.html
  • https://www.lightingcenter.pl/10182-t-rex-twin-boost-efekt-gitarowy.html
  • https://www.lightingcenter.pl/11011-numark-m101-usb-black-mikser-dj.html