Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Wprowadzenie do sztuki słuchania. Jak powinien wyglądać dobry sound system?

Wprowadzenie do sztuki słuchania. Jak powinien wyglądać dobry sound system?

Pojęcie sound systemu wywodzi się z Jamajki. Narodziło się w latach 50. i oznaczało grupę osób obsługujących przenośne systemy nagłośnieniowe i tworzących wspólnie muzykę. A czym sound system jest w dzisiejszych czasach? Jak powinien on wyglądać?

Co to jest sound system?

W pierwotnym znaczeniu sound system oznaczał grupę osób - głównie dj-ów i  techników - którzy przy pomocy systemów nagłaśniających zajmowali się wspólnym tworzeniem muzyki. Dziś jednak termin ten z reguły odnosi się do samego sprzętu. Sound systemy to, w dużym uproszczeniu, przenośne zestawy nagłośnieniowe oraz niezbędny do tworzenia muzyki osprzęt. W skład systemu wchodzą m.in.:

  • głośniki;
  • wzmacniacze;
  • gramofony;
  • konsole mikserskie;
  • okablowanie.

Większe sound systemy często wyposażone są również w dymiarki, projektory czy profesjonalne oświetlenie sceniczne. Tego typu przenośne systemy użytkowane są przy tworzeniu różnych gatunków muzyki. Najpopularniejsze z nich to techno, reggae oraz hip-hop.

Cechy dobrego sound systemu

Po czym rozpoznać dobry sound system? Przede wszystkim po jakości i mocy wchodzącego w jego skład sprzętu. Zestawy nagłośnieniowe w sound systemach powinny przede wszystkim doskonale radzić sobie z przenoszeniem niskich dźwięków basowych. To właśnie ten efekt sprawia, że człowiek nie tylko słyszy muzykę, ale także czuje ją całym ciałem. Wszelkie gramofony, wzmacniacze, konsole i okablowanie to elementy, które także muszą charakteryzować się wysoką jakością wykonania. Ważne jest również to, aby wszystkie sprzęty wchodzące w skład sound systemu były ze sobą kompatybilne. Warto poprosić o pomoc w tworzeniu dobrego zestawu kogoś, kto doskonale zna się na specyfice urządzeń do tworzenia muzyki. Z pomocą profesjonalisty wszystkie sprzęty na pewno zostaną odpowiednio dobrane.