Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Ile strun ma bas? To, co warto wiedzieć o gitarach basowych

Ile strun ma bas? To, co warto wiedzieć o gitarach basowych

Gitary basowe cieszą się znaczną liczbą zwolenników. Wiele osób uwielbia ich brzmienie do tego stopnia, że zamiast rozpoczynać naukę gry na tego rodzaju instrumentach od modeli akustycznych, od razu decyduje się na sięgnięcie po warianty basowe. Ile strun mają te gitary? Czy nauka na nich jest trudna? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wspomnianych instrumentów. 

Gitara basowa — to warto o niej wiedzieć!

Dźwięk, którego uzyskanie umożliwia gitara basowa, jest niski i ciężki. Dlatego właśnie bez osoby grającej na tym instrumencie trudno wyobrazić sobie zespół rockowy. Warto jednak podkreślić, że z jego pomocą możemy również tworzyć utwory utrzymane w innych stylach muzycznych. Mówiąc o historii gitary basowej, warto cofnąć się do roku 1935, gdy w Seattle Paul Tutmarc stworzył prototyp tego instrumentu, który został określony jako „Skrzypce Basowe Model 736”.

Najczęściej spotykane instrumenty tego typu są wyposażone w 4 struny, choć możemy również znaleźć gitary basowe 5-strunowe, a także modele z 6-cioma strunami. Tego rodzaju produkty pozwalają na uzyskanie jeszcze niższych dźwięków. Jeśli zdecydujemy się na zakup gitary basowej, musimy pamiętać o tym, aby zainwestować również w odpowiednie nagłośnienie. Należy mieć na uwadze, że ostateczny dźwięk gitary basowej zależy też od przetworników. 

Dla kogo dobrym wyborem jest gitara basowa?

Tak jak zostało wspomniane, gitara basowa to doskonały wybór dla wszystkich zwolenników mocniejszych brzmień, którzy na co dzień słuchają rocka i właśnie w takiej muzyce chcieliby się rozwijać. Oprócz tego może wybrać ją każdy, komu ten instrument przypadnie do gustu. Warto jednak zaznaczyć, że najczęściej te produkty są polecane osobom z doświadczeniem w grze na modelach akustycznych lub klasycznych.