Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Czy mogę grać na gitarze, jeżeli jestem leworęczny? Przekładanie strun

Czy mogę grać na gitarze, jeżeli jestem leworęczny? Przekładanie strun

Wielu ludzi chciałoby umieć grać na gitarze. Część z nich jednak rezygnuje z tego marzenia ze względu na to, że jest leworęczna. Niektórzy obawiają się, że wspomniany instrument nie został przystosowany do ich potrzeb. Czy jednak warto rezygnować? Obecnie, jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z gitarą i posługujemy się głównie lewą ręką, mamy kilka możliwości. Jakich?

Granie na gitarze przez osobę leworęczną — jak to zrobić?

Osoby leworęczne mogą nauczyć się korzystać z gitary dla praworęcznych. Jednak to wymaga opanowania grania drugą ręką, co dla wielu osób jest trudne. Inny sposób to założenie strun w odwrotną stronę. Oprócz tego instrument musimy trzymać w innym kierunku — tak, żeby jej stroiki znalazły się po prawej stronie. Dzięki temu granie na gitarze przez osoby leworęczne jest znacznie wygodniejsze. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zależy nam na czystym brzmieniu gitary, konieczne może być skorzystanie z pomocy lutnika. To da pewność, że mostek zostanie odpowiednio przystosowany do innego założenia strun. 

Gitara dla leworęcznych — czy warto?

Nie trzeba jednak kupować instrumentu dla praworęcznych. Obecnie można również znaleźć gitary akustyczne, klasyczne czy też basowe stworzone z myślą o osobach chcących grać lewą ręką. Są one najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy marzą o tego rodzaju instrumencie. Dzięki temu zyskamy pewność, że dźwięk będzie czysty, a przy tym, zapewnimy sobie komfort podczas grania. Tego rodzaju produkty możemy obecnie znaleźć w korzystnych cenach, co także przemawia za ich zakupem.

Z odpowiednio dobranym instrumentem nauka z pewnością przebiegnie szybciej. Niezależnie jednak od wybranej gitary, musimy pamiętać, że ćwiczenia wymagają cierpliwości oraz chęci. Warto mieć na uwadze, że na początku swojej drogi bez wątpienia będziemy zmagać się z bolącymi opuszkami, jednak po jakimś czasie ten dyskomfort minie. Wśród przykładów leworęcznych gitarzystów warto wskazań m.in. Jimiego Hendrixa oraz Kurta Cobaina czy Paula McCartney’a.