Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jaką wytwornice do dymu kupić?

Jaką wytwornice do dymu kupić?

Wytwornice do dymu sa co raz bardziej popularnym uzupełnieniem każdego zestawu oświetlenia, dla dj , czy zespołu, lub klubu. Mogą one zarówno tworzyć lekka mgłę z dymu na Sali na której mamy występ, sprawiając, że każdy strumień światła będzie nabierał większej ostrości, będąc tym samym bardziej widocznym, jak i nisko unoszącą się przy podłodze chmurę dymu. Znajdziesz również wytwornice efektowe np. z pionowym wyrzutem dymu imitującym wyrzut co2. Zanim jednak przejdziesz do zakupu warto, żebyś zastanowił się nad kilkoma rzeczami.

 

  1. Do czego chcesz jej używać?

 

Zastanów się czy będziesz grał w dużych lokalach, czy mniejszych pomieszczeniach. Weź to mocno pod uwagę przed zakupem swojej pierwszej wytwornicy, bo może się okazać, że egzemplarz który chcesz zakupić wydajnością wystarczy zaledwie na mały pokój w bloku. Im większy metraż lokalu tym większej mocy będziesz potrzebował. Jeśli marzy ci się domówka spokojnie możesz wybrać urządzenie o mocy 500-700 W. W wystarczający sposób zapełni ono mieszkanie dymem, jeśli jednak zależy ci na bardziej profesjonalnym rozwiązaniu powinieneś zainwestować w większy sprzęt z mocniejsza grzałką i dużo bardziej wytrzymały.

 

  1. Hazer, Fazer, Fog Machine… jakiej maszyny potrzebuję

 

Najkrócej jak się da postaram się Ci wyjaśnić różnice pomiędzy najczęściej spotykanymi modelami wytwornic na rynku.

 

FOG MACHINE- standardowa wytwornica do dymu z wyrzutem w pionie. Wyrzut dymu ma określoną moc i czas, poprzekroczeniu których trzeba odczekać by móc kolejny raz z niej skorzystać. Emituje  tzw „ strzały dymu, które po jakimś czasie rozprzestrzeniają się po danym obiekcie, sali, pomieszczeniu. Ponieważ bezpośrednio po wyrzucie dym zostaje przez chwile w miejscu trzeba uważać żeby nie zasłonić np. zespołu czy dj warstwą białego dymu unoszącego się tylko przy jego stanowisku. Przy tego rodzaju wytwornicach warto pomyśleć o wentylatorze scenicznym który pozwoli w szybki sposób rozprzestrzenić dym po Sali.

 

HAZER – wytwornica dymu służąca do stałego i systematycznego zadymiania pomieszczenia. Nie ma tu opcji krótkich i mocnych wyrzutów dymu, a raczej stałe bardzo słabo widoczne emitowanie „ mgły”, które pozwala ciągłe, ale nie intensywne zadymianie Sali. Mgła jest na tyle lekka i rozrzedzona, że szybko roprzestrzenia się i nie ma konieczności korzystania z dodatkowego wentylatora. Trzeba pomietac jednak, żeby zacząć korzystać z hazera wcześniej, bo włączając go w trakcie wsytępu może się okazać, zę nie uzyskamy pożądanego efektu natychmiast.

 

                       Fazer- to również wytwornica mgły jak w przypadku hazera, tyle że jest ona znacznie bardziej gęsta, trudniej rozprzestrzenia się po Sali, a wyrzut dymu jest bardziej dynamiczny. Najkrócej mówiąc jest to urządzenie sytuujące  się pomiędzy zwykła wytwornicą , a hazerem.

 

                     Wytwornica ciężkiego dymu- Low Fog Machine. Urządzenia emitujące gęsty nisko unoszący się nad podłogą dym. Urzywane najczęściej na weselach do tzw tańca w chmurze. To na co warto zwrócić uwagę to sposób w jaki działają. Możemy wyróżnić trzy główne grupy tych wytwornic. Pierwsza to wytwornica na płyn, ew płyn plus suchy lód. Jest to sprzęt który daje najsłabszy efekt, ale jest też najtańszy. Nie ma się jednak co okłamywać, że tego typu urządzenie wytworzy wystarczająco dużo dymu by wspominany wyżej taniec w chmurze był wystarczająco efektowny. Druga grupa to wytwornice na suchy lód. Ich budowa jest prosta, a zasada działania wygląda następująco. W małym zbiorniku do gorącej wody wpuszczany jest suchy lód. Na skutek zderzenie lodu i wody powstaje gwałtowna reakcja w postaci dużej ilości gęstego dymu. Im więcej lodu, tym więcej dymu. W przeciwieństwie do tanich wytwornic tutaj nasza „chmura” nie rozchodzi się w powietrzu zbyt szybko, nie zaczyna się ulatniać tylko nisko unosi się nad podłogą. Minusem tego rozwiązania jest jego koszt i komfort. Po pierwsze grzałki zużywają dość dużo mocy więc nie każde pomieszczenie i instalacja elektryczna się  kwalifikuje, po drugie jesteśmy narażeni na ciągły koszt w postaci zakupu suchego lodu, też nie najtańszego. Tu musimy pamiętać o tym, że zamawiając kurierem to w ciągu doby może go ubyć ok 3 kg – jeśli pojemnik jest dobrze zabezpieczony, warto to wziąć pod uwagę podczas przygotować. Trzecia grupa to wytwornice z lodówka, która sama shcładza odpowiednio dym i nie ma konieczności kupowania lodu. Jest to najbardziej profesjonalne z rozwiązań, często wykorzystywane np. przez teatry. Niemniej jednak jest to tez najdroższa opcja bo inwestycja może ns kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Jeśli jednak gramy bradzo często to z całą pewnością się zwróci i jest tematem do rozważenia.

 

                     WYTWORNICE DYMU PIONOWEGO- wytwornie które bardziej niż zadymić pomieszczenie mają dostarczyć efekt wyrzutu co2. Jeżdżenie z dużą butlą nie ma sensu więc taka wytwornica może spokojnie zapstąpić profesjonalne wurzutnie w takich miejscach jak małe i średnie kluby. Będzie to też kapitalne rozwiązanie dla dj. Wiekszość wytwornic tego typu ma również zamieszczone diody led wokół dyszy. Sprawia to, iż wyrzucana struga dymu podświetlona diodami led daje efekt płomienia, lub dodatkowo urozmaica imprezę.

 

  1. Jaką wytwornicę mam kupić?

Jeśli już wiesz gdzie będziesz jej używać, oraz jaki jest typ którego potrzebujesz zadbaj o swój komfort pracy. Nie kupuj najtańszych urządzeń, ale też nie ma sensu wydawać majątku. Weź pod uwagę czy będziesz chciał odpalać ją wraz z oświetleniem i zapiszesz ją w swoim orpogramowaniu dmx lub na sterowniku ( nie każda wytwornica ma wejście dmx), czy może za pomocą pilota. Sprawdź czy masz tylko pilot przewodowy ( obowiązkowo odpowienia dugość kabla ), czy może jest możliwość uruchamiania za pomocą sygnału radiowego i pilota bezprzewodowego. Przetestuj na jaką odległość działa. W przypadku każdej wytwornicy warto wziąć pod uwagę jakość wykonania- im bardziej solidna tym więcej wyjazdów wytrzyma – oraz pojemność pojemnika, by nie biegać z płynem podczas imprezy.