Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jaka jest różnica pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną?

Jaka jest różnica pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną?

Osoby niezwiązane z muzyką nie widzą różnicy pomiędzy gitarą klasyczną i akustyczną. Dla laików podstawą działania obu instrumentów jest pudło rezonansowe, a ponadto żadnej z tych gitar podczas gry nie trzeba podłączać do wzmacniacza. A jednak kilka istotnych różnic sprawia, że gitara klasyczna i akustyczna mają inne brzmienie i należy przy nich stosować inną technikę gry. Na czym zatem polegają różnice pomiędzy nimi?

Różna wielkość, różne struny

Na pierwszy rzut oka, gitara klasyczna i akustyczna niczym się między sobą nie różnią. Tymczasem pudło rezonansowe w gitarze klasycznej jest mniejsze, a tym samym wydobywający się z niej dźwięk jest zdecydowanie cichszy. Różnica widoczna jest także w szerokości gryfu – w gitarze klasycznej jest on szerszy niż w gitarze akustycznej. Z tego powodu część technik wykonywanych na gitarze akustycznej jest praktycznie niemożliwa do wykonania na gitarze klasycznej i odwrotnie. Oba instrumenty różnią się między sobą również zastosowanymi typami strun. Gitary klasyczne są dostosowane do strun nylonowych, które brzmią aksamitnie, a gitary akustyczne do strun metalowych, które produkują potężniejsze basowe częstotliwości. W gitarze klasycznej i akustycznej odmienny jest również kształt i budowa główek. Gitary klasyczne posiadają główki z podłużnymi otworami, w których w poziomie znajdują się trzpienie, na które nawija się końcówki strun. W gitarach akustycznych stosuje się rozwiązanie z wystającymi z główki pionowymi trzpieniami.

Różnice w wykorzystaniu

Gitary klasyczne są dostosowane do grania muzyki klasycznej – najlepiej w pozycji siedzącej. Powinno się grać na nich palcami, choć oczywiście używanie kostki nie jest zabronione. Gitara akustyczna powstała do tego, by wygrywać na niej akordy. Warto użyć do tego kostki, ponieważ  metalowe struny wywołują ból palców. To idealny instrument do wykorzystania podczas śpiewania przy ognisku lub grillu. Jest także odpowiednia do muzyki mocniejszej i bardziej nowoczesnej, czyli tam, gdzie gra się różnymi akordami.