Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jak nagłośnić koncert w małym klubie?

Jak nagłośnić koncert w małym klubie?

Koncerty w małych klubach cieszą się niemal taką samą popularnością jak te duże, na większej scenie - szczególnie poza sezonem letnim. Kluby chętnie zapraszają zarówno początkujących artystów, jak i tych będących na scenie muzycznej już długie lata. Koncert w małym klubie niesie jednak ze sobą pewne wyzwania, na przykład dotyczące nagłośnienia. Jak mądrze rozwiązać tę kwestię?

Jakie nagłośnienie do małego klubu?

Większość małych klubów czy barów nie posiada własnego nagłośnienia, dlatego chcąc zagrać w nich koncert, najlepiej mieć własne kolumny i wzmacniacze. Należy jednak odpowiednio je dobrać, by odbiór koncertu był miły uszom słuchaczy, a nie dudnił w ich głowach bezsensownym echem, przez które nie wychwycą nawet tekstu.

Jak zatem dobrać sprzęt nagłaśniający do wielkości sali klubowej i rodzaju muzyki? Warto pamiętać o podstawowej zasadzie - narzędzia muszą być przede wszystkim dopasowane do zadań. Podstawową kwestią dotyczącą koncertu w małym klubie jest powierzchnia – rozmiary pomieszczenia. Trzeba więc wziąć pod uwagę nie tylko to, jakiej mocy sprzęt ze sobą zabrać, ale także: gdzie go ustawić? Małe odległości pomiędzy ścianami oraz pojedynczymi głośnikami mogą powodować sprzężenia, które byłyby nieprzyjemne w odbiorze dla pewnych pasm publiczności. Warto więc mieć przy sobie sprzęt niewielki, ale skuteczny. Będzie wówczas łatwiej go odpowiednio ustawić, eliminując niepożądane nakładanie się na siebie dźwięków. Głośność nie może być na zbyt wysokim poziomie, ponieważ dźwięk nie powinien zabijać, ale przyjemnie docierać do uszu odbiorców. Warto oczywiście zadbać przede wszystkim o dobre mikrofony, które będą odpowiednio zbierać nie tylko wokal, ale także podbijać poszczególne instrumenty, na przykład stopę perkusyjną.

Podsumowując, najistotniejsze kwestie przy nagłaśnianiu koncertu w małym klubie to odpowiednie rozstawienie głośników, odpowiednia moc wzmacniacza, nieprzesadzona głośność, ale przede wszystkim – wysoka jakość sprzętu nagłośnieniowego. Tylko wtedy można uzyskać najlepsze parametry przy niewielkich rozmiarach pomieszczenia.