Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jaki interfejs audio wybrać do domowego studia?

Jaki interfejs audio wybrać do domowego studia?

Jeszcze kilkanaście lat temu aspirujący wokaliści oraz instrumentaliści zmuszeni byli nagrywać swoją muzykę wyłącznie w profesjonalnych studiach nagraniowych. Z uwagi na stosunkowo niewielką ilość tego typu miejsc oraz związane z tym duże koszta karierę robili jedynie nieliczni i najbardziej zdeterminowani. Na szczęście czasy się zmieniają. Dzisiaj do produkowania muzyki wystarczą: chęci, talent oraz odpowiedni sprzęt, na który składają się m.in.: monitory studyjne, mikrofony i interfejsy audio. Czym dokładnie są interfejsy audio, jaką rolę pełnią oraz na co zwrócić uwagę podczas ich poszukiwań? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Zachęcamy do uważnej i wnikliwej lektury!

Rola i znaczenie interfejsu audio w procesie tworzenia muzyki

Interfejs audio to specjalne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest podłączenie do komputera zarówno mikrofonów, jak i instrumentów. Zasada jego działania jest stosunkowo prosta i polega na przenoszeniu dźwięku. Niewielki przyrząd nie tylko pozwala na wprowadzenie brzmienia do notebooka, ale działa również w drugą stronę – wyprowadza dźwięk z komputera, np. do słuchawek. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości przetworników cyfrowo-analogowych oraz analogowo-cyfrowych interfejsy audio pozostawiły daleko w tyle klasyczne karty dźwiękowe. Ich użycie pozwala osiągnąć o wiele lepszą czystość dźwięku.

Jak wybrać najlepszy domowy interfejs audio?

Na rynku znaleźć można różne modele interfejsów audio, a poszczególne różnią się pomiędzy sobą nie tylko wielkością czy kształtem, ale przede wszystkim jakością przekazywania dźwięku. Mając to na uwadze, zakup domowego interfejsu audio, warto poprzedzić dokładnym sprecyzowaniem swoich oczekiwań.

Jeszcze na etapie poszukiwań warto zastanowić się nad:

- ilością oraz rodzajem potrzebnych wejść – w zależności od wybranego modelu interfejs może mieć od jednego, aż do stu dwudziestu ośmiu wejść. Zasada jest prosta – im więcej ich jest, tym urządzenie jest droższe i mniej mobilne. Warto jednak mieć na uwadze, że to, że w danym momencie nie potrzebujemy dużej ilości wejść, nie oznacza, że w przyszłości nam ich nie zabraknie;
- połączeniem z komputerem – zdecydowana większość interfejsów łączy się poprzez port USB 2, jednak na półkach sklepowych znaleźć można również sprzęty, które wpina się przez port Thunderbolt. Te drugie charakteryzują się o wiele większą wydajnością i – niestety – ceną. Oczywiście niezależnie od wybranego rozwiązania, dobrze upewnić się, że będzie ono współpracowało z oprogramowaniem komputera;
- ceną – charakterystyczna dla interfejsów audio jest duża rozpiętość cenowa. Najtańsze modele, do których podłączyć można wyłącznie mikrofon lub instrument, kosztują jedynie kilkadziesiąt złotych. Za urządzenie z większą ilością wejść i lepszą jakością dźwięku trzeba zapłacić kilkaset złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zakup sprzętu jest inwestycją. Decydując się na interfejs z wyższej półki można mieć pewność, że będzie on działał dokładnie tak, jak tego sobie życzymy.