Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Aktywny czy pasywny. Na jaki subwoofer się zdecydować?

Aktywny czy pasywny. Na jaki subwoofer się zdecydować?

Subwoofer to dodatkowy głośnik w systemach stereo lub w wielokanałowych, najczęściej w zestawach kina domowego, służący do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach (w granicach 20-250 Hz). Subwoofery dzielą się na aktywne i pasywne - czym charakteryzują się te dwa typy? Wyjaśniamy!

Subwoofer aktywny czy pasywny?

Zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami głośników, jest fakt, że subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz, a pasywny nie.

Zaletą urządzeń pasywnych jest ich cena, ponieważ są znacznie tańsze od subwooferów aktywnych, ale z drugiej strony nie można ich użytkować bez wspomagania ze strony wzmacniacza. Do tego musi być on odpowiednio dopasowany, inaczej w najlepszym wypadku brzmienie będzie niskiej jakości, a w najgorszym sprzęty w ogóle nie będą ze sobą współpracować.

W sklepach z elektroniką coraz rzadziej można spotkać subwoofery pasywne, które zostały niemal całkowicie wyparte przez łatwiejsze w użytkowaniu urządzenia aktywne. Dodatkowym atutem subwooferów aktywnych jest to, że nie trzeba poświęcać więcej czasu na dopasowywanie wzmacniacza wspomagającego.

Jeśli jesteś osobą zdecydowaną na zakup głośnika wzmacniającego basy, by w pełni móc czerpać radość z kina domowego i nie masz czasu na dodatkowe poszukiwanie wzmacniacza, najlepiej będzie zainwestować w subwoofer aktywny. Jednak tego typu głośniki również różnią się między sobą, warto więc wiedzieć, na które parametry techniczne szczególnie zwrócić uwagę:

- moc – wyrażana w watach (W), odpowiada za to, jak głośno subwoofer może grać. Przy wyborze mocy trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia. Jeśli pokój jest niewielki, wystarczy urządzenie kilkudziesięciowatowe, natomiast w dużych przestrzeniach lepiej sprawdzą się wydajniejsze subwoofery np. o mocy 250 W,
- konstrukcja – wyróżnia się dwa typy konstrukcji: otwarte i zamknięte. Obudowy otwarte gwarantują bardzo mocny i głęboki bas. Zazwyczaj zajmują też mniej miejsca. Natomiast konstrukcje zamknięte, dzięki temu, że cechują się większą szczelnością, pozwalają na łatwiejszą regulację tonów niskich,
- kierunek emisji dźwięku – jest to cecha określająca kierunek rozchodzenia się dźwięku. Na podstawie tego parametru można wyszczególnić subwoofery free air (fale emitowane są w każdym wolnym kierunku), frontfire (dźwięk kierowany jest w stronę słuchacza) oraz downfire, w których fala dźwiękowa rozprzestrzenia się w kierunku podłogi,
- funkcja automatycznego włączenia – urządzenia wyposażone w tę funkcję przy kilkuminutowym braku sygnału przychodzącego automatycznie przełączają się w stan czuwania, a także wybudzają, gdy sygnał ponownie się pojawi. Dzięki temu nie musisz ręcznie włączać i wyłączać urządzenia za każdym razem, gdy zechcesz z niego skorzystać.