

Aktywny czy pasywny. Na jaki subwoofer się zdecydować?
Subwoofer to dodatkowy głośnik w systemach stereo lub w wielokanałowych, najczęściej w zestawach kina domowego, służący do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach (w granicach 20-250 Hz). Subwoofery dzielą się na aktywne i pasywne - czym charakteryzują się te dwa typy? Wyjaśniamy!
Subwoofer aktywny czy pasywny?
Zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami głośników, jest fakt, że subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz, a pasywny nie.
Zaletą urządzeń pasywnych jest ich cena, ponieważ są znacznie tańsze od subwooferów aktywnych, ale z drugiej strony nie można ich użytkować bez wspomagania ze strony wzmacniacza. Do tego musi być on odpowiednio dopasowany, inaczej w najlepszym wypadku brzmienie będzie niskiej jakości, a w najgorszym sprzęty w ogóle nie będą ze sobą współpracować.
W sklepach z elektroniką coraz rzadziej można spotkać subwoofery pasywne, które zostały niemal całkowicie wyparte przez łatwiejsze w użytkowaniu urządzenia aktywne. Dodatkowym atutem subwooferów aktywnych jest to, że nie trzeba poświęcać więcej czasu na dopasowywanie wzmacniacza wspomagającego.
Jeśli jesteś osobą zdecydowaną na zakup głośnika wzmacniającego basy, by w pełni móc czerpać radość z kina domowego i nie masz czasu na dodatkowe poszukiwanie wzmacniacza, najlepiej będzie zainwestować w subwoofer aktywny. Jednak tego typu głośniki również różnią się między sobą, warto więc wiedzieć, na które parametry techniczne szczególnie zwrócić uwagę:
- moc – wyrażana w watach (W), odpowiada za to, jak głośno subwoofer może grać. Przy wyborze mocy trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia. Jeśli pokój jest niewielki, wystarczy urządzenie kilkudziesięciowatowe, natomiast w dużych przestrzeniach lepiej sprawdzą się wydajniejsze subwoofery np. o mocy 250 W,
- konstrukcja – wyróżnia się dwa typy konstrukcji: otwarte i zamknięte. Obudowy otwarte gwarantują bardzo mocny i głęboki bas. Zazwyczaj zajmują też mniej miejsca. Natomiast konstrukcje zamknięte, dzięki temu, że cechują się większą szczelnością, pozwalają na łatwiejszą regulację tonów niskich,
- kierunek emisji dźwięku – jest to cecha określająca kierunek rozchodzenia się dźwięku. Na podstawie tego parametru można wyszczególnić subwoofery free air (fale emitowane są w każdym wolnym kierunku), frontfire (dźwięk kierowany jest w stronę słuchacza) oraz downfire, w których fala dźwiękowa rozprzestrzenia się w kierunku podłogi,
- funkcja automatycznego włączenia – urządzenia wyposażone w tę funkcję przy kilkuminutowym braku sygnału przychodzącego automatycznie przełączają się w stan czuwania, a także wybudzają, gdy sygnał ponownie się pojawi. Dzięki temu nie musisz ręcznie włączać i wyłączać urządzenia za każdym razem, gdy zechcesz z niego skorzystać.