Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Jaki wzmacniacz gitarowy wybrać? Tranzystor kontra lampa

Jaki wzmacniacz gitarowy wybrać? Tranzystor kontra lampa

Pierwsze wzmacniacze gitarowe pojawiły się w latach 30-tych XX w. a do powszechnego użytku weszły w 1949 r. gdy na rynku pojawiła się gitara elektryczna skonstruowana przez Leo Fendera. Były to konstrukcje oparte na lampach elektronowych. Wzmacniacze lampowe mają dość charakterystyczny wygląd - lampy są wyeksponowane, przez co nie sposób nie odróżnić tego urządzenia od jakiegokolwiek innego sprzętu audio - nadaje im to niepowtarzalny klimat i charakter tak lubiany przez muzyków.

Zalety wzmacniaczy lampowych

Często słyszy się, że jedynym słusznym wyborem jest lampa. Czy rzeczywiście tak musi być w każdym przypadku? Niekoniecznie, ponieważ zależy to od warunków, w jakich gramy! Wzmacniacze lampowe cechują się dużą dynamiką oraz najlepiej brzmią "odkręcone", co skutkuje zwykle dość dużą głośnością, która sprawdzi się warunkach dużej sceny lub studia nagraniowego.  Ponadto tradycyjne konstrukcje lampowe nie posiadają z reguły żadnych dodatkowych funkcji. Te cechy, które były pożądane dawniej, dziś często są pewnym ograniczeniem, dlatego w nowszych konstrukcjach możemy znaleźć takie udogodnienia jak redukcje mocy (pozwalające grać mocno wysterowanym wzmacniaczem na niskich głośnościach), wyjścia ze wbudowaną symulacją kolumn głośnikowych, ułatwiające transmisję liniową podczas nagrań czy w realizacjach live. Pojawiła się także duża grupa wzmacniaczy lampowych mniejszych mocy (już od 1W), które pozwalają cieszyć się brzmieniem lampowego przesteru na niedużych, domowych głośnościach.

Decydując się na zakup wzmacniacza lampowego do domu, warto mieć na uwadze, że lampy nagrzewają się do  wysokiej temperatury co może mieć znaczenie gdy w pobliżu naszego wzmacniacza mogą przebywać dzieci lub zwierzęta.

Tranzystor - dobry wzmacniacz do ćwiczeń i domowego grania

Wzmacniacze tranzystorowe stanowią od lat bardzo dużą grupę urządzeń dostępnych na rynku. Z uwagi na specyfikę konstrukcji i cechy elementów półprzewodnikowych wzmacniacze te bardzo dobrze sprawdzają się na niskich głośnościach. Są też dużo tańsze w produkcji, co przekłada się na większą przystępność cenową tego sprzętu. Istnieją także nieliczne wzmacniacze profesjonalne - głównie do jazzu i country oraz ciężkich brzmień. Rozwój technologii cyfrowych i koncepcji modelowania brzmień spowodował, że coraz większą popularność zdobywają wzmacniacze symulujące brzmienie klasycznych  i kultowych już modeli wzmacniaczy gitarowych znanych z tysięcy scen i niezliczonej ilości nagrań. Jest to sprzęt zarówno małych jak i większych mocy co sprawia, że przy relatywnie niskich cenach możemy dostać doskonałe narzędzia, zarówno do domowych ćwiczeń jak i prób z zespołem czy występów na scenach. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło także na korzystanie z transmisji Bluetooth, dzięki której możemy grać z naszymi ulubionymi podkładami muzycznymi lub korzystać z aplikacji multimedialnych dedykowanych przez producenta wzmacniacza. Szczególną cechą niektórych wzmacniaczy cyfrowych jest wyposażenie go w interface audio pozwalający na nagrywanie gitary elektrycznej bez konieczności wyposażenia się w zewnętrzną kartę dźwiękową. Często za niewielkie kwoty możemy zakupić bardzo dobrze grający wzmacniacz z szeregiem funkcji ułatwiających naukę gry czy zabawę z muzyką w domowym zaciszu.