Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji na temat polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Kategorie

logo
Czym kierować się przy wyborze monitora studyjnego?

Czym kierować się przy wyborze monitora studyjnego?

Monitor studyjny to jeden z najważniejszych elementów na wyposażeniu studia nagraniowego – zarówno domowego, jak i profesjonalnego. Odpowiednio dobrany odsłuch pozwala wychwycić ewentualne szumy w ścieżce dźwiękowej oraz umożliwia jej późniejszą, dokładną obróbkę.

Podpowiadamy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań dobrego jakościowo monitora studyjnego. Zachęcamy do lektury.

Czym różni się monitor studyjny od klasycznego głośnika?

Monitory studyjne nawiązują swoim wyglądem do klasycznych głośników komputerowych. To, co je odróżnia, to rodzaj brzmienia. W przypadku głośników wykorzystywanych do słuchania muzyki ważne jest, aby wydostający się z nich dźwięk był jak najkorzystniejszy. Odpowiednie basy sprawiają, że muzyka brzmi lepiej i bardziej efektownie.

Celem monitorów studyjnych jest z kolei oddanie dźwięków możliwie jak najwierniej i najdokładniej. Z tego też powodu wydostająca się z ich wnętrza ścieżka melodyjna pozbawiona jest jakichkolwiek ubarwień. Odsłuchanie czystego dźwięku jest kluczowe dla pracy nad jego wersją ostateczną.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań monitora studyjnego?

Obecnie na rynku znaleźć można naprawdę bogaty wybór monitorów studyjnych. Podczas wyboru idealnego modelu warto wziąć pod uwagę m.in.:

  • dopasowanie do pomieszczenia – tutaj sytuacja jest prosta: inny monitor sprawdzi się w przypadku niewielkiego, domowego studia nagraniowego, a inny w przypadku profesjonalnego. Do tego pierwszego idealne będą monitory bliskiego pola, których brzmienie jest mało zależne od akustyki pomieszczenia;
  • budowę – pod względem budowy monitory studyjne dzielone są na pasywne i aktywne. Pierwsze, w przeciwieństwie do drugich, nie posiadają wbudowanych wzmacniaczy;
  • osłonę – rodzaj osłony wpływa na jakość brzmienia monitora. Większość dostępnych na rynku modeli posiada obudowę z bass reflexem – specjalnym tunelem, który wspiera pracę głośnika niskotonowego;
  • dodatki – w zależności od potrzeb monitory studyjne mogą posiadać szereg udogodnień, jak np.: systemy automatycznej kalibracji, filtry i kolektory;
  • pasmo przenoszenia dźwięku – warto pamiętać, że ważny jest tutaj nie tylko zakres przenoszenia, ale również wierne odzwierciedlenie poszczególnych tonacji dźwiękowych.